Kijön a matek, ha tudunk számolni az igényekkel

Felhasználói szükségeletek alapján fejlesztett rendszerek

Kijön-e a matek? Ingatlanpiaci egyszeregy címmel rendezett konferenciát a Világgazdaság május 25-én Budapesten. Az építésüggyel foglalkozó eseményen az ágazat átalakulásai, a kormányzati elképzelések és a lakásárak mellett arról is szó esett, mennyire fontosak az építésügyi rendszerek fejlesztésénél a felhasználói igények.

Konferencián gyűltek össze az építésügyi és ingatlanpiaci szereplők május 25-én a Világgazdaság szervezésében, Budapesten. A Kijön-e a matek? Ingatlanpiaci egyszeregy című egész napos rendezvényen szó volt többek között az egyszerű bejelentések és építési engedély kérelmek emelkedő számáról, a kedvező lakáspiaci tendenciákról és a kormányzat elképzeléseiről.

Szólj bele az építésügybe! című prezentációjában Both András a Lechner Tudásközpont infokommunikációs igazgatója arra biztatta az építésügyben érdekelteket, első sorban az építtetőket, kivitelezőket és hatóságokat, hogy merjék elmondani igényeiket, melyek beépítése a rendszerekbe végül hatékonyabbá és gyorsabbá tehetik az építkezések folyamatát.

A Lechner Tudásközpont, mint a napi több tízezer látogatással rendelkező építésügyi alkalmazások fejlesztője és üzemeltetője és az építésügy elektronizálásának úttörője arra törekszik, hogy a rendelkezésére álló nagy mennyiségű adat és az általa fejlesztett rendszerek ténylegesen hasznára váljanak az embereknek. Both András kifejtette, úgy látja, a fejlődés útja az érintett felek hatékonyabb kommunikációja. Az egyik oldalon az adatok és fejlesztők serege áll, a másik oldalon pedig a felhasználók. Szándékuk közös, egyszerű, jól működő és gyors rendszereket szeretnének létrehozni és használni, amelyek éppen azokat a szükségleteket elégítik ki, amelyek az építtetőkben és kivitelezőkben megfogalmazódnak. Egyes alkalmazásaink életképességét a felhasználók magas száma, illetve élettartamuk bizonyítja, - ami egyes alkalmazásoknál immár 15 évre rúg – tette hozzá az igazgató.

Nyilvánvaló, hogy aki házat épít, a telek kiválasztását követően nem siet az egyszerű bejelentéssel. Az építkezés megkezdése előtt ugyanis nem árt ellenőrizni a telek tulajdoni viszonyait, fekvését, a közlekedési lehetőségeket, környék infrastruktúráját és az építésre vonatkozó helyi szabályokat, örökségvédelmi vonatkozásokat, geotechnikát. Ezeknek az adatoknak a beszerzése jelen pillanatban minimum két hónapot vesz igénybe, de akár fél évet, vagy még többet is jelenthet. A Lechner Tudásközpont tenni próbál azért, hogy ez az idő jelentősen megrövidüljön, egyrészt azzal, hogy a rendelkezésére álló adatokat elérhetővé teszi, másrészt pedig az általa fejlesztett rendszerek egyszerű kezelhetőségével. Így ahelyett, hogy az adatgyűjtés során 5-10 hatóságot egyenként kellene személyesen felkeresni és emiatt jelentős időveszteséget elszenvedni, 2018-tól az újonnan fejlesztett építésügyi alkalmazásokkal már egy ablakban az interneten keresztül is néhány kattintással elérhető lesz mindez.

Képek forrása: Lechner Tudásközpont / Kis Ádám

Juhász Réka